Palarnia Kawy Myślibórz zadzwoń 576 501 701

Czy Polacy lubią pić kawę?
Czy Polacy lubią pić kawę?

Większość Polaków nie myśli sobie poranka bez kawy. Nawet najbardziej zaspane osoby, niemal z zamkniętymi oczami, jak po sznurku dochodzą do kuchni, aby zaparzyć codzienną porcję życiodajnego napoju. Kawa dodaje energii, jest elementem porannego rytuału przygotowującego do trudów codziennego dnia. Zapewne moglibyśmy obyć się bez kawy. Tylko… po co?

Palarnia Kawy Nowe Warpno

 

Krótka historia kawy w Polsce

Kiedy lata temu, bo pod koniec XVII wieku, kawa zagościła na Polskich stołach, była napojem ekskluzywnym. Można stwierdzić, że dosłownie wpadła „na salony”, bo przyjmowała się nią tylko bogata elita kraju. Równocześnie część osób widziałam ją za dużo szkodliwą. Z czasem jednak kawa zatrzymywała się większa i traciła swój elitarny charakter, na co z pewnością miały pomysł powstające od XVIII wieku kawiarnie. Dalsze dzieje popularności kawy toczyły się dobrym do przewidzenia torem – wstęp do niej istniał jeszcze popularniejszy, dostępność gatunków wciąż poszerzana, i poprzez ostatnie spożycie kawy jeszcze większe. Zmiany z wiadomych powodów zaszły w czasie I Wojny Światowej, w międzywojniu znowu kawa znowu powróciła do łask, żeby w terminie drugiego światowego konfliktu stać się produktem całkowicie deficytowym. Wielki come back wystąpił w latach PRLu, kiedy picie kawy na pewne dostało w styl prawie każdym Polakom. Bez niej nie mogły działać biura, pracownie, nawet pokoje nauczycielskie w szkołach. Najlepsze firmy były szmuglowane i oferowane spod lady lub brane w Pewexie, miały także pewną z najbardziej lubianych form łapówek.

zamów kuriera Expres poczta

 

Kawa we obecnej Polsce

W czasach tych Polacy nie muszą już zabiegać o kawę jak o niedostępny towar luksusowy. Oczywiście są gatunki kawy kilka lub dużo doceniane, a prawdziwi kawosze są nie tylko swoje drogie marki, lecz i techniki parzenia. Specjalistami w tejże branży są oczywiście bariści, dla których przyrządzanie kawy więc nie tylko zawód, ale często także sztuka jedna w sobie. Natomiast we prywatnej kuchni musimy radzić sobie sami, i każdy z nas przypomina to raczej inaczej.

Palarnia Kawy Nowe Warpno

Jak parzą kawę Polacy?

W najnaturalniejszym wydaniu parzenie kawy w naszej kuchni liczy na pokryciu jej wrzątkiem z czajnika. Niektórzy kupują kawy ziarniste, które następnie samodzielnie mielą, inni nakładają na wyniki najprostsze do zrobienia – kawy parzone lub rozpuszczalne. Kawa sypana albo też rozpuszczalna jest traktowana tak toż, a następnie wzbogacana mało skomplikowanymi dodatkami w struktury cukru i mleka. Co znacznie delikatne osoby zalewają kawę rozpuszczalną wodą gorącą, jednakże nie wrzącą, niektóre podgrzewają mleko przed daniem do kawy, inne dodają cynamonu, wanilii czy kardamonu.

Palarnia Kawy Nowe Warpno

Wyższy stopień wtajemniczenia w parzeniu kawy to kawiarki, czyli urządzenia, i raczej garnuszki – aluminiowe lub stalowe – będące do pieczenia kawy metodą ciśnieniową. Kawę w kawiarce komponuje się na naturalnej kuchence, nie stanowi wtedy urządzenie elektryczne. Trzeba przyznać, że napój zrealizowany w kawiarce jest niewątpliwie doskonały w smaku.

Palarnia Kawy Nowe Warpno

Jednak wybór najodpowiedniejszym sposobem parzenia kawy, na jaki jeszcze częściej kwalifikują się Polacy, jest skorzystanie ekspresu. Ekspresy do kawy były już zresztą tanie natomiast w czasach PRL-u ale trzeba przyznać, że od pozostałej pory bardzo się zmieniły – pod każdym względem.

Palarnia Kawy Nowe Warpno

Kawa z ekspresu, niezależnie od jego charakteru, zawsze przewyższa jakością kawę parzoną na żywo wrzątkiem z czajnika. Z kolei w niezgód z kawiarką wygrywa prostotą obsługi, a też zdecydowanie szerszymi możliwościami, bo nawet najprostsze modele oferują mnogość opcji, przy czym nie odnoszą się one tylko do wyboru między latte, espresso a cappuccino. W atrakcję wchodzi regulacja mocy kawy, temperatury parzenia, mielenie ziarnistej kawy i mnóstwo innych kolorów, na które warto zwrócić uwagę, dokonując zakupu. Obecnie cena ekspresów nie ma same dużego koszcie dla przeciętnego Polaka, natomiast inwestycja w odpowiedni ekspres do kawy da się w istoty codziennej radości z picia doskonałego napoju.

Palarnia Kawy Nowe Warpno

Zobacz również Czy Polacy lubią pić kawę?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *